Популярні записи

Практичне заняття “Оставини, що виключають юридичну відповідальність” – 9 клас

Практичне заняття “Оставини, що виключають юридичну відповідальність” – 9 клас

Мета: з’ясувати, які обставини, виключають шкідливість (суспільну небезпеку) діяння; розв’язувати правові ситуації з використанням знань про правопорушення та юридичну відповідальність; навчитися застосовувати засвоєні поняття та вміння для вирішення простих правових ситуацій та регулювання власної поведінки відповідно до норм права.

Хід заняття:

1. Переглянь відео до уроку.

2. Прочитай пункт 1 – Обставини, що виключають юридичну відповідальність.

3. Письмово розв’язажи юридичні ситуації, наведені в пункті 2 – Аналізуємо юридичні ситуації.

4. Напиши висновки до роботи.

5. Надсилай фото-звіт у Viber.

1. Обставини, що виключають юридичну відповідальність

Законодавством визначаються обставини, що виключають юридичну відповідальність, хоча діяння особи містить ознаки та склад правопорушення.

Це, зокрема:
• необхідна оборона,
• крайня необхідність,
• затримання злочинця,
• уявна оборона,
• діяння, пов’язане з ризиком,
• затримання особи, що вчинила злочин,
• фізичний або психічний примус,
• виконання наказу або розпорядження,
• виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації,
• вина кредитора,
• казус (випадок),
• непереборна сила,
• інші обставини, що виникли не з вини боржника (карантин, мораторій, протиправні дії третіх осіб, відмова у в’їзній візі тощо).

Практичне заняття \

• Необхідна оборона — дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідної і достатньої в даній ситуації для негайного відвернення чи припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.
• Уявна оборона — дії, пов’язані із заподіянням шкоди за таких обставин, коли реального суспільно небезпечного посягання не було, і особа, неправильно оцінюючи дії потерпілого, лише помилково припускала наявність такого посягання. Уявна оборона виключає кримінальну відповідальність за заподіяну шкоду лише у випадках, коли обстановка, що склалася, давала особі достатні підстави вважати, що мало місце реальне посягання, і вона не усвідомлювала і не могла усвідомлювати помилковості свого припущення.
• Затримання особи, що вчинила злочин. Не визнаються злочинними дії потерпілого та інших осіб безпосередньо після вчинення посягання, спрямовані на затримання особи, яка вчинила злочин, і доставлення до відповідних органів влади, якщо при цьому не було допущено перевищення заходів, необхідних для затримання такої особи.
• Крайня необхідність — це заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам у стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, якщо цю небезпеку в даній ситуації не можна було усунути іншими засобами і якщо при цьому не було допущено перевищення меж крайньої необхідності.
• Фізичний або психічний примус. Не є злочином дія або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, вчинена під безпосереднім впливом фізичного примусу або психічного примусу, внаслідок якого особа не могла керувати своїми вчинками.
• Виконання наказу або розпорядження. Дія або бездіяльність особи, що заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, визнається правомірною, якщо вона була вчинена з метою виконання законного наказу чи розпорядження. Не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка відмовилася виконувати явно злочинний наказ або розпорядження. Якщо особа не усвідомлювала і не могла усвідомлювати злочинного характеру наказу чи розпорядження, то за діяння, вчинене з метою виконання такого наказу чи розпорядження, відповідальності підлягає лише особа, що віддала злочинний наказ чи розпорядження.
• Діяння, пов’язане з ризиком. Не є злочином діяння, яке заподіяло шкоду правоохоронюваним інтересам, якщо це діяння було вчинене в умовах виправданого ризику для досягнення значної суспільно корисної мети. Ризик визнається виправданим, якщо мету, що була поставлена, не можна було досягти в даній обстановці дією, не поєднаною з ризиком, і особа, яка допустила ризик, обґрунтовано розраховувала, що вжиті нею заходи є достатніми для відвернення шкоди правоохоронюваним інтересам. Ризик не визнається виправданим, якщо він завідомо створював загрозу для життя інших людей або загрозу екологічної катастрофи чи інших надзвичайних подій.
• Виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації. Не є злочином вимушене заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам особою, яка відповідно до закону виконувала спеціальне завдання, беручи участь в організованій групі чи злочинній організації з метою попередження чи розкриття їх злочинної діяльності. Така особа підлягає відповідальності лише за вчинення умисного особливо тяжкого злочину.
• Вина кредитора — невиконання зобов’язань чи неналежне виконання зумисно чи з необережності, якщо інше не передбачено законодавством.
• Непереборна сила — це надзвичайна подія, настанню якої неможливо запобігти, що зробила неможливим виконання зобов’язання. Може бути природна подія (паводок, землетрус) та соціальна (війна, страйк). Основними ознаками непереборної сили є надзвичайність та неможливість запобігти (її не можливо побороти). Не звільняє від відповідальності лише у випадках, прямо зазначених у законах (завдана шкода при перевезеннях літаками).
• Випадок (казус) — це обставина, яку неможливо передбачити та запобігти їй у певній ситуації (поломка авіадвигуна внаслідок потрапляння птаха).
На диску Ви можете проглянути короткі сюжети із художніх фільмів, в яких дії осіб можуть бути кваліфіковані як обставини, що виключають юридичну відповідальність. Обговоріть, що свідчить про такі обставини.

2. Аналізуємо юридичні ситуації

Дослідіть юридичні ситуації й визначте, в яких випадках особи будуть нести юридичну відповідальність і яку й чому, а в яких дії осіб будуть кваліфікуватися як обставини, що виключають юридичну відповідальність. Аргументуйте й обґрунтуйте свою думку.

Ситуація 1

Олійник прокинувся уночі від шкряботіння під дверима його квартири. Коли він запитав, хто там, невідомі почали ломитися у двері, намагаючись їх вибити. Тоді Олійник узяв рушницю, зарядив її і попередив, що стрілятиме. Однак невідомі продовжували ламати двері. Коли двоє осіб виламали двері і вдерлися до квартири, Олійник вистрелив. У результаті один зі злочинців помер, а другий був тяжко поранений. Як кваліфікувати дії Олійника?

Ситуація 2

Повертаючись із села у місто на власному автомобілі, громадянин Онишко вирішив підвезти своїх односельців, що «голосували» на дорозі. Доїжджаючи до міста, через дощ, Онишко не впорався з керуванням і з’їхав у кювет. У результаті одна із пасажирок отримала серйозні ушкодження. Онишко намагався зупинити проїжджаючі автомобілі, але жоден з них не зупинився. Тоді він вийшов на дорогу і став посередині, в результаті чого водій автомобіля, що рухався по шосе, змушений був зупинитися. Однак відмовився підвезти потерпілу до лікарні, оскільки він поспішав на важливу зустріч, а кров, яку втрачала потерпіла, могла забруднити салон автомобіля. Після цього Онишко насильно забрав у водія автомобіль і доставив жінку до лікарні, врятувавши їй життя. Як кваліфікувати дії Онишка?

Ситуація 3

Неповнолітні Олексій (16 років) та Сергій (15 років) вночі у дворі будинку намагалися вчинити крадіжку ковпаків з автомобіля Комарова. Чоловік у цей час був у своїй квартирі (на 2-му поверсі будинку). Почувши у дворі підозрілий шурхіт, вийшов на балкон і двічі вистрілив з мисливської рушниці в напрямку хлопців, наказавши підняти їм руки. Хлопці підняли руки і почали просити Комарова не стріляти, оскільки вони нічого не зробили. Але Комаров двічі вистрілив у хлопців, що стояли з піднятими руками, завдавши їм тяжкі тілесні ушкодження. Як кваліфікувати дії Комарова?

Ситуація 4

Петкун, повертаючись пізно вночі з дня народження свого товариша, перебуваючи у нетверезому стані, помилково зайшов до будинку сусіда, переплутавши із власним (їхні будинки були побудовані за типовими проектами). Сусід, прийнявши в темноті Петкуна за злодія, почав його бити держаком лопати. Від одержаних травм Петкун помер. Як кваліфікувати дії сусіда?

Ситуація 5

Неповнолітні Каракозова та Климук під час походу відстали від своїх друзів та загубилися у лісі. Після кількох днів пошуків та намагань знайти дорогу знесилені та зголоднілі дівчата вночі натрапили на сторожку єгеря. Вони виламали двері, взяли продукти, одяг, сокиру, ліхтар та компас — розраховували вибратися з лісу. Як кваліфікувати дії дівчат?

Схожі статті
Гість, залишиш коментар?