Популярні записи
Всесвітня історія / 9 клас / Для учнів / Дистанційне навчання
Всесвітня історія / 11 клас / Дистанційне навчання
Українознавство / Дистанційне навчання
Громадянська освіта / Для учнів / Дистанційне навчання
Історія України / 9 клас / Дистанційне навчання
Всесвітня історія / 11 клас / Дистанційне навчання
Всесвітня історія / 6 клас / Для учнів / Дистанційне навчання
Всесвітня історія / 8 клас / Дистанційне навчання
Історія України / 9 клас / Дистанційне навчання
Українознавство / Дистанційне навчання

Практичне заняття "Оставини, що виключають юридичну відповідальність" - 9 клас


 Мета: з'ясувати, які обставини, виключають шкідливість (суспільну небезпеку) діяння;  розв’язувати правові ситуації з використанням знань про правопорушення та юридичну відповідальність; навчитися застосовувати засвоєні поняття та вміння для вирішення простих правових ситуацій та регулювання власної поведінки відповідно до норм права.

Хід заняття:

1. Переглянь відео до уроку.
2. Прочитай пункт 1 - Обставини, що виключають юридичну відповідальність.
3. Письмово розв'язажи юридичні ситуації, наведені в пункті 2 - Аналізуємо юридичні ситуації. 
4. Напиши висновки до роботи.
5. Надсилай фото-звіт у Viber.

 
1. Обставини, що виключають юридичну відповідальність

Законодавством визначаються обставини, що виключають юридичну відповідальність, хоча діяння особи містить ознаки та склад правопорушення. 
Це, зокрема:
• необхідна оборона,
• крайня необхідність,
• затримання злочинця,
• уявна оборона,
• діяння, пов’язане з ризиком,
• затримання особи, що вчинила злочин,
• фізичний або психічний примус,
• виконання наказу або розпорядження,
• виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації,
• вина кредитора,
• казус (випадок),
• непереборна сила,
• інші обставини, що виникли не з вини боржника (карантин, мораторій, протиправні дії третіх осіб, відмова у в’їзній візі тощо).
• Необхідна оборона — дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідної і достатньої в даній ситуації для негайного відвернення чи припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.
• Уявна оборона — дії, пов’язані із заподіянням шкоди за таких обставин, коли реального суспільно небезпечного посягання не було, і особа, неправильно оцінюючи дії потерпілого, лише помилково припускала наявність такого посягання. Уявна оборона виключає кримінальну відповідальність за заподіяну шкоду лише у випадках, коли обстановка, що склалася, давала особі достатні підстави вважати, що мало місце реальне посягання, і вона не усвідомлювала і не могла усвідомлювати помилковості свого припущення.
• Затримання особи, що вчинила злочин. Не визнаються злочинними дії потерпілого та інших осіб безпосередньо після вчинення посягання, спрямовані на затримання особи, яка вчинила злочин, і доставлення до відповідних органів влади, якщо при цьому не було допущено перевищення заходів, необхідних для затримання такої особи.
• Крайня необхідність — це заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам у стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, якщо цю небезпеку в даній ситуації не можна було усунути іншими засобами і якщо при цьому не було допущено перевищення меж крайньої необхідності.
• Фізичний або психічний примус. Не є злочином дія або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, вчинена під безпосереднім впливом фізичного примусу або психічного примусу, внаслідок якого особа не могла керувати своїми вчинками.
• Виконання наказу або розпорядження. Дія або бездіяльність особи, що заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, визнається правомірною, якщо вона була вчинена з метою виконання законного наказу чи розпорядження. Не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка відмовилася виконувати явно злочинний наказ або розпорядження. Якщо особа не усвідомлювала і не могла усвідомлювати злочинного характеру наказу чи розпорядження, то за діяння, вчинене з метою виконання такого наказу чи розпорядження, відповідальності підлягає лише особа, що віддала злочинний наказ чи розпорядження.
• Діяння, пов’язане з ризиком. Не є злочином діяння, яке заподіяло шкоду правоохоронюваним інтересам, якщо це діяння було вчинене в умовах виправданого ризику для досягнення значної суспільно корисної мети. Ризик визнається виправданим, якщо мету, що була поставлена, не можна було досягти в даній обстановці дією, не поєднаною з ризиком, і особа, яка допустила ризик, обґрунтовано розраховувала, що вжиті нею заходи є достатніми для відвернення шкоди правоохоронюваним інтересам. Ризик не визнається виправданим, якщо він завідомо створював загрозу для життя інших людей або загрозу екологічної катастрофи чи інших надзвичайних подій.
• Виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації. Не є злочином вимушене заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам особою, яка відповідно до закону виконувала спеціальне завдання, беручи участь в організованій групі чи злочинній організації з метою попередження чи розкриття їх злочинної діяльності. Така особа підлягає відповідальності лише за вчинення умисного особливо тяжкого злочину.
• Вина кредитора — невиконання зобов’язань чи неналежне виконання зумисно чи з необережності, якщо інше не передбачено законодавством.
• Непереборна сила — це надзвичайна подія, настанню якої неможливо запобігти, що зробила неможливим виконання зобов’язання. Може бути природна подія (паводок, землетрус) та соціальна (війна, страйк). Основними ознаками непереборної сили є надзвичайність та неможливість запобігти (її не можливо побороти). Не звільняє від відповідальності лише у випадках, прямо зазначених у законах (завдана шкода при перевезеннях літаками).
• Випадок (казус) — це обставина, яку неможливо передбачити та запобігти їй у певній ситуації (поломка авіадвигуна внаслідок потрапляння птаха).
На диску Ви можете проглянути короткі сюжети із художніх фільмів, в яких дії осіб можуть бути кваліфіковані як обставини, що виключають юридичну відповідальність. Обговоріть, що свідчить про такі обставини.

2. Аналізуємо юридичні ситуації

Дослідіть юридичні ситуації й визначте, в яких випадках особи будуть нести юридичну відповідальність і яку й чому, а в яких дії осіб будуть кваліфікуватися як обставини, що виключають юридичну відповідальність. Аргументуйте й обґрунтуйте свою думку.

Ситуація 1

Олійник прокинувся уночі від шкряботіння під дверима його квартири. Коли він запитав, хто там, невідомі почали ломитися у двері, намагаючись їх вибити. Тоді Олійник узяв рушницю, зарядив її і попередив, що стрілятиме. Однак невідомі продовжували ламати двері. Коли двоє осіб виламали двері і вдерлися до квартири, Олійник вистрелив. У результаті один зі злочинців помер, а другий був тяжко поранений. Як кваліфікувати дії Олійника?

Ситуація 2

Повертаючись із села у місто на власному автомобілі, громадянин Онишко вирішив підвезти своїх односельців, що «голосували» на дорозі. Доїжджаючи до міста, через дощ, Онишко не впорався з керуванням і з’їхав у кювет. У результаті одна із пасажирок отримала серйозні ушкодження. Онишко намагався зупинити проїжджаючі автомобілі, але жоден з них не зупинився. Тоді він вийшов на дорогу і став посередині, в результаті чого водій автомобіля, що рухався по шосе, змушений був зупинитися. Однак відмовився підвезти потерпілу до лікарні, оскільки він поспішав на важливу зустріч, а кров, яку втрачала потерпіла, могла забруднити салон автомобіля. Після цього Онишко насильно забрав у водія автомобіль і доставив жінку до лікарні, врятувавши їй життя. Як кваліфікувати дії Онишка?

Ситуація 3

Неповнолітні Олексій (16 років) та Сергій (15 років) вночі у дворі будинку намагалися вчинити крадіжку ковпаків з автомобіля Комарова. Чоловік у цей час був у своїй квартирі (на 2-му поверсі будинку). Почувши у дворі підозрілий шурхіт, вийшов на балкон і двічі вистрілив з мисливської рушниці в напрямку хлопців, наказавши підняти їм руки. Хлопці підняли руки і почали просити Комарова не стріляти, оскільки вони нічого не зробили. Але Комаров двічі вистрілив у хлопців, що стояли з піднятими руками, завдавши їм тяжкі тілесні ушкодження. Як кваліфікувати дії Комарова?

Ситуація 4

Петкун, повертаючись пізно вночі з дня народження свого товариша, перебуваючи у нетверезому стані, помилково зайшов до будинку сусіда, переплутавши із власним (їхні будинки були побудовані за типовими проектами). Сусід, прийнявши в темноті Петкуна за злодія, почав його бити держаком лопати. Від одержаних травм Петкун помер. Як кваліфікувати дії сусіда?

Ситуація 5

Неповнолітні Каракозова та Климук під час походу відстали від своїх друзів та загубилися у лісі. Після кількох днів пошуків та намагань знайти дорогу знесилені та зголоднілі дівчата вночі натрапили на сторожку єгеря. Вони виламали двері, взяли продукти, одяг, сокиру, ліхтар та компас — розраховували вибратися з лісу. Як кваліфікувати дії дівчат?

, залишиш коментар?
Ім'я:*
E-Mail:


Інформація
Нові публікації NEW

Правознавство / Для учнів / Дистанційне навчання

9 клас / Історія України / Дистанційне навчання

Вам сподобався сайт?

Вітаю!

Для того щоб стати повноцінним користувачем сайту, вам потрібно пройти реєстрацію.
Зареєструватися
Створіть власний обліковий запис!

Пройти реєстрацію!
Авторизуватися
Вже зареєстровані? Авторизуйтеся!

Увійти на сайт