Популярні записи
Громадянська освіта ПІДПРИЄМНИЦТВО – 10 клас
Історія Голокосту Світ після Голокосту

Практичне заняття “Соціальні норми в житті людей” – 9 клас

Практичне заняття “Соціальні норми в житті людей” – 9 клас

Мета: проаналізувати основні види соціальних норм, навчитися розрізняти їх, визначати функції і значення соціальних норм в житті людей.

Вступ

Для того щоб жити серед інших людей (тобто в суспільстві), потрібно дотримуватися певних норм поведінки, які існують в ньому, – соціальних норм.

Хід заняття Завдання 1.
Попрацюй з текстами (обери один текст) і дайвідповіді на запитання.
1. Який вид соціальних норм залежно від способу встановлення і забезпечення відображено в тексті?
2. Дайте визначення цього виду соціальної норми.
3. Доведіть вашу думку словами з тексту.
Тексти
А. …Серед українців свято Купала (7 липня) відзначала молодь. Святкування починалось з прикрашання купальського дерева на березі річки, ставка – купайлиці, для чого обиралася вишня, верба або чорноклен. Дівчата прикрашали його стрічками, завивали з гілок вінки Вони ж робили й ляльку Марену. Довкола дерева водили «кривого танцю», співали купальських пісень.
Увечері запалювали вогнище. Після завершення святкування купайлицю спалювали й недогорілою топили у воді. Купальська ніч вважалася чарівною, у цю ніч за повір’ями цвіте квітка папороті, хто б її мав, той все на світі знав, міг знайти будь-який скарб, і тому багатство саме до рук ішло…
Б. Церкви на Трійцю неначе перетворювалися на гаї. Уздовж стін та іконостаса рядами ставили зрубані молоді берізки, образи прикрашали живими квітами, підлогу покривали луговими травами. Духівництво одягалося в зелені парчеві шати. Дівчата вплітали в коси зелені стрічки.
Під час служби всі слухають молитви священика, стоячи на колінах та опустивши голови на букети квітів. Вважається, що в цей час у людини повинно бути стільки сліз розчулення і каяття за свої гріхи, щоб на кожну квітку впала сльозинка – «роса благодаті».
В. Зі Статуту «Українського козацтва»
«Українське козацтво» – міжнародна національно-патріотична і оборонно-спортивна Всеукраїнська громадська організація козацтва України, продовжувач ідейних, духовних і моральних засад українських козаків, їх традицій.
Дійсними членами (козаками) мають право бути: нащадки українського козацького роду, громадяни України або українці української діаспори, які досягли 18-річного віку, стоять на засадах захисту державності України, пройшли випробувальний термін один рік і виявили глибокі українські патріотичні переконання, стоять на засадах розбудови й захисту самостійної, незалежної, соборної, демократичної держави України, склали присягу і здійснюють суспільно корисну для України діяльність.
Г. Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.
Д. Із казки «Сірко»
В одного чоловіка був собака Сірко – тяжко старий.
Увесь вік вірою й правдою служив пес хазяїну. Бачить хазяїн, що із собаки вже нічого не буде – прогнав його від себе.
Никає Сірко полем, і так йому гірко! Коли ж підходить вовк та й питає:
– Чого ти тут ходиш?
– Що ж, брате, – Сірко йому відказує, – прогнав мене хазяїн, то й ходжу…
Завдання 2.

Доберіть до кожного виду соціальних норм не менше як дві характеристики.

А Мораль

Б Правові норми

В Корпоративні норми

Г Звичаї, традиції

Д Релігійні норми

1 Регулюють специфічні культові дії

2 Установлюються державою або народом під час референдуму

3 Регулюють діяльність, обумовлену завданнями певних об’єднань громадян

4 Відображаються в статутах, «священних» книгах та текстах

5 Закріплені в суспільній практиці внаслідок багаторазового повторення

6 Склалися в суспільстві під впливом громадської думки відповідно до уявлень про добро і зло, обов’язок, справедливість, честь

7 Передаються від покоління до покоління і характеризують тип поведінки

8 Має загальнообов’язковий характер

9 Установлюються і забезпечуються об’єднаннями громадян

10 Забезпечуються через внутрішнє переконання та засоби громадського впливу

Завдання 3.

Використовуючи особливості певних видів соціальних норм, підготуй короткий спіч про роль тієї чи іншої норми в житті суспільства.

Завдання 4.

Поясніть «золоте правило» моралі, відоме з найдавніших часів: «Не роби щодо інших так, як ти не хотів би, щоб вони робили щодо тебе».

Зроби висновки відповідно до мети роботи.

Д/З – повтори за підручником параграфи 1 – 5 – підготуйся до узагальнюючого тесту за розділом “Основи теорії держави і права”.

Схожі статті
Гість, залишиш коментар?