РАЦІОНАЛЬНЕ Й ЕФЕКТИВНЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ – 10 клас

РАЦІОНАЛЬНЕ Й ЕФЕКТИВНЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ – 10 клас

Завдання:

1)Прочитати текст (тут, або за підручником).

2) Виконати письмово завдання «Ідеї для дослідження» та надіслати фото-звіт.

3)Переглянути відео.

Індустріальна модель минулого століття не дає відповіді на запитання, як зберегти ресурси й забезпечити людство. Ми бачимо, що вона призводила до хижацького винищення природи, вирубки лісів, зменшення озонового шару та глобального потепління. Зростання нерівності, поширення бідності у світі змушують людство шукати нові моделі розвитку, які б дозволили йому гармонійно розвиватися, отримуючи необхідні блага, але не за рахунок прийдешніх поколінь.

З розвитком людства потреби людей зростали кількісно і якісно, збільшувався обсяг споживання, вимагаючи використовувати все більше й більше ресурсів. Водночас, через ілюзію невичерпності природних ресурсів, збільшення обсягу, а не ефективності виробництва, запаси природних ресурсів швидко вичерпувалися.

Проблему обмеженості ресурсів погіршує той факт, що саме в тих країнах, де економічна ситуація найгірша, населення зростає рекордними темпами. Руйнація природи, виснаження ресурсів призводять до хронічного голоду через нестачу харчів, виснаження ґрунту, розширення зони пустель. Водночас розвиненим країнам, щоб задовільнити потреби населення, доводиться вдаватися до імпорту сировини та енергоресурсів. Такий дисбаланс говорить про те, що високий рівень життя населення розвинених країн відбувається за рахунок країн, що розвиваються, оскільки, не маючи іншого виходу, вони змушені продавати свої ресурси.

Ідеї для дослідження

Уважно прочитайте.

П’ять фактів про видобування природних копалин

1. Їх видобувають заради тебе. У середньому, кожен щоденно використовує 16 кг ресурсів, що видобувають із землі — металу, енергії, отриманої з копалин, та мінералів. У західних країнах ця цифра набагато вища — 57 кг на день.

2. Вони потрапляють у продукти, якими ти користуєшся. Телефон, наприклад, зроблений аж із 42 різних мінерів, включаючи алюміній, берилій, вугілля, мідь, золото, залізо, вапняк, кварц, срібло, тальк та воластоніт. Щоб зробити телевізор, необхідно 35 різних мінералів, а комп’ютер — 30.

3. Запас на все життя. Новонародженій дитині знадобиться: 360 кг свинцю, 340 кг цинку, 680 кг міді, 1 630 кг алюмінію, 14 800 кг заліза та 560 000 кг каміння, піску, гравію та цементу.

4. Цифри зростають. Очікується, що до 2030 р. видобуток металу зросте на 250 відсотків. Це станеться в основному за рахунок маленьких і середніх гірничих підприємств, особливо у країнах, що розвиваються.

5. Негативні наслідки зростають. Малим і середнім гірничим підприємствам часто бракує ноу-хау та ресурсів, щоб застосовувати належні заходи з безпеки та охорони довкілля, а отже, негативний вплив на довкілля, швидше за все, зростатиме.

За матеріалами сайту www.theworldcounts.com.

Обговоріть у групах, як можна змінити ситуацію з видобування корисних копалин.

Протягом своєї історії людство змінювало простір навколо себе, створюючи техносферу. До техносфери належать усі різноманітні засоби, якими користувалася людина у своєму історичному розвитку: від сокир первісної людини до космічних кораблів і лазерної техніки. Створена людиною техносфера поступово розширюється, витісняючи собою біосферу та руйнуючи її. Водночас, природа, господарська діяльність людини та суспільство є тісно взаємопов’язаними. Цей зв’язок має глобальний характер, і тому значні порушення в одній сфері можуть викликати раптові швидкі зміни в інших. В історії відомі випадки, коли такі зміни природних умов призводили до зникнення цілих видів живих істот або навіть екосистем. Такі події, що призводять до тяжких наслідків, називаються катастрофами.

Залежно від причин катастроф їх поділяють на природні й техногенні.

Серед природних катастроф можна назвати падіння на Землю великих метеоритів, урагани, повені, цунамі, пожежі й сильні засухи, виверження вулканів. У результаті найбільших катастроф відбувались кліматичні зміни, вимирання та виникнення нових видів живих організмів, і навіть зміни зовнішнього вигляду нашої планети. Наприклад, падіння комети, що відбулось приблизно 60—70 млн років тому, призвело до виникнення Мексиканської затоки, архіпелагу Японських островів та Японського моря. Існує теорія, що саме ця подія призвела до кліматичних змін, у результаті яких вимерли динозаври.

Природні явища, такі як цунамі, тайфуни або землетруси, називають стихійними лихами. Вони мають локальний характер і не можуть змінити клімат. Проте вони викликають руйнації та знищення цілих міст і навіть регіонів, загибель людей, значні матеріальні втрати. І хоча в наш час багато з природних явищ можна передбачити й таким чином зменшити завдані ними збитки, перед деякими з них людство й досі залишається майже беззахисним.

Господарська діяльність виснажує та трансформує всі природні ресурси: земельні, водні, біологічні, мінеральні тощо, порушуючи рівновагу екосистем.

Ідеї для дослідження

Фото із сайту «Радіо Свобода», на яких чітко видно масштаби вирубки карпатських лісів. (https://www.radiosvoboda.org/a/25075192.html)

РАЦІОНАЛЬНЕ Й ЕФЕКТИВНЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ – 10 клас


Експерти називають головною причиною повен і зникнення гірських річок у Закарпатті неконтрольовану вирубку карпатських лісів. Ліси відіграють дуже багато важливих соціальних й екологічних функцій (водорегулювальні функції, протиерозійні, протизсувні, депонування вуглецю, збереження біорізноманіття, пом’якшення екстремальних стихійних явищ тощо).

РАЦІОНАЛЬНЕ Й ЕФЕКТИВНЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ – 10 клас

(За матеріалами сайтів ZIK та «Закарпатський кореспондент» http://zik.ua/news/2016/03/03/nevtishni_prognozy_vyrubky_karpatskyh_lisiv_poveni_posuhy_ta_ znуshchennya_677740; http://zak-kor.net/susplstvo/15870-lysye-karpaty-puteshestvenniki-shokirovali-masshtabami-katastrofy-foto.html)

Обговоріть наведені факти в малих групах. Назвіть п’ять кроків, як можна запобігти знищенню лісів у Закарпатті.

Швидке й неконтрольоване зростання населення земної кулі, величезна кількість відходів людської діяльності, що забруднюють повітря, воду й ґрунти, виснаження природних ресурсів призвели до глибокої екологічної кризи глобального масштабу, основними проявами якої є кислотні атмосферні опади, зникнення окремих видів тварин, а також кліматичні зміни.

Питання для обміркування

Поміркуйте, як Україні не потонути у смітті? Що може зробити кожна конкретна людина, щоб зменшити кількість викидів сміття?

Таким чином, хижацьки використовуючи природні ресурси, засмічуючи планету, людство знищує біосферу землі та залишає своїх нащадків без необхідних та незамінних ресурсів. Знищуючи природу, людство таким чином самознищується. Усвідомлення цього змушує нас шукати альтернативні шляхи розвитку, які б дозволили нам гармонійно розвиватися, не руйнуючи майбутнє.

Коментарі

Поки що немає коментарів. Чому б вам не розпочати обговорення?

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *